Kontryhel: zázračný lék na ženské problémy


  • 12 srpna, 2021

Od této bylinky by málo žen očekávalo něco víc. Opak je ale pravdou. Kontryhel obecný (latinsky alchemilla vulgaris) má spoustu pozitivních účinků, může však sloužit i jako prevence. Je vhodný na fyzické i psychické neduhy. Obsahuje celou řadu látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví.

Pojďme se na něj podívat blíže. Zjístíte, proč jej po staletí pijí především ženy.

Kde roste?

Kontryhel je vytrvalá bylina rostoucí po celé Evropě. Našli bychom ji ale také i v některých částech Asie a Severní Ameriky. Daří se jí v horských oblastech, kde je zároveň dostatečná vlkhost.

Pokud byste se chtěli vydat na sběr kontryhele, soustřeďte se na louky a pastviny, u cest i potoků.

Jak vypadá?

Bylinka má drobné lístky připomínající dámskou pelerínku a nenápadné žluté kvítky. Ty můžete na rostlince spatřit od května do srpna.

Listy kontryhelu připomínají dámskou pelerínku

Magické schopnosti

Ve středověku se kontryhelu připisovala magická moc. Věřilo se, že při správné přípravě zvládne přeměnit kov na zlato a dovede udržet člověka stále mladého. Nic z toho samozřejmě není pravda, nicméně výčet zdravotních benefitů prozrazuje, že na legendě o věčném mládí s kontryhelem něco bude.

Zdravotní benefity

Díky specifickým látkám, které kontryhel obsahuje, působí

  1. protizánětlivě
  2. snižuje teplotu těla
  3. zlepšuje hojení ran

Řešení ženských problémů

Tato bylinka je specifické vhodná pro ženy. Proč? Kontryhel totiž

  1. pomáhá při menstruaci (bolesti, nepravidelnost)
  2. cysty a záněty na ženských orgánech
  3. porucha tvorby žlutého tělíska
  4. a mnohem více

Jak bylinku využít aneb recepty na léčivé čaje

Nať kontryhelu si můžete koupit v kamenných obchodech nebo pohodlně online.

Recept: Proti bolestivé menstruaci

Jediné co potřebujete je několik bylinek, které smícháte a necháte vyluhovat deset minut. Stačí tři hrníčky denně a vaše ženské dny budou mít lepší a volnější průběh. A o kterých bylinkách je řeč? Mluvíme zde samozřejmě o kontryhelu, řebříčku a nevynecháme mochnu husí. 

Vaše tělo jistě ocení, že do svého těla tentokrát nebudete cpát různé prášky. 

Kontryhelová nať

Recept: Když se nedaří otěhotnět

Nedaří se vám otěhotnět a nevíte kde je problém? Přitom se cítíte připravená? Rodina vás tlačí a těší se na miminko? Zkuste čaj pro podporu plodnosti. Zní to vcelku zvláště, ale za zkoušku nic nedáte.

Dávkování je stejné, stačí opět tři šálky za den. Tentokrát by se mělo užít určité dávkování. Potřebujete vytvořit směs, která obsahuje 30 gramů kontryhelu, listů maliníku a listy meduňky. Nesmíme zapomenout na květy jetele lučního, přibližně 20 gramů.

Trápí vás pokles dělohy? I na to existuje určitá směs. U tohoto zdravotního problému nesmíte zapomínat cvičit či můžete používat různé čípky. Hlavní roly ve směsi hraje přeslička rolní (která je mimochodem dobrá na záněty). Té do směsi patří 30 gramů. Poté stačí přidat 20 gramů kontryhelu a opět 20 gramů kokošky pastuší tobolky. 

Koupit kontryhelovou nať